Krok 1:
Odkryj swój biegun
Aby odkryć swój biegun, spróbuj odbyć podróż w głąb siebie, w głąb swoich myśli, do najskrytszych marzeń i planów. Staraj się zobaczyć, co tak naprawdę jest dla Ciebie ważne. Na pewno możesz poznać to po swoim zaangażowaniu. Kiedy myślisz o tym celu, marzeniu, dobrze się czujesz i wierzysz, że jesteś w stanie poświęcić mu swój czas, inne sprawy.
Krok 2:
Mapa drogi
Co ważnego osiągniesz zdobywając swój biegun? Nie rezygnuj z celu, który wydaje Ci się niemożliwy. Oceń jednak swój stopień determinacji i spróbuj znaleźć nowe możliwości, zastanów się "co by było gdyby", baw się hipotezami i możliwościami. Na tym etapie nie ograniczaj swojej wyobraźni, pozwól jej działać i tworzyć nowe rozwiązania.
Krok 3:
Najlepszą praktyką jest dobra teoria
Aby mapa drogi przybrała ostateczną i szczegółową postać potrzebna jest nam wiedza o rzeczywistości, w której będziemy działać, o panującej w niej warunkach, trudnościach, które przyjdzie nam przezwyciężyć oraz już istniejących rozwiązaniach. Ta wiedza jest kluczem do osiągnięcia naszego Bieguna. Każdy Biegun jest w pewnym sensie oddzielnym światem i świat ten musimy w oparciu o wiedzę stworzyć w naszym umyśle, a potem przełożyć na działania i konkretne rozwiązanie. Nieocenione są rozmowy z ludźmi, którzy zrobili podobne rzeczy, najlepsze są spotkania osobiste, jeśli tylko to możliwe. Kto pyta nie błądzi.
Krok 4:
Wyjście poza schemat
Wiele przeszkód może pojawić się na drodze do celu. Musimy się do nich przygotować, przewidzieć jak najwięcej wariantów i przetrenować je w zbliżonych warunkach. Z jednej strony są one obiektywnie wynikające z samej drogi, z drugiej strony mogą mieć naturę bardziej psychiczną i wynikać z otoczenia, w którym żyjemy. Dzieląc się naszymi pasjami z otoczeniem, możemy spotkać się z akceptacją i wsparciem, co może nas jeszcze bardziej zmotywować. O wiele częściej jednak możemy spodziewać się negatywnych reakcji, co może być formą treningu. Jak sobie radzić z trudnościami? Szczególnie ważna jest umiejętność akceptowania trudności, obłaskawienie ich czy też wręcz zaprzyjaźnienie się z nimi.
Krok 5:
Wizualizacja
Kiedy mamy zgromadzoną wiedzę na temat naszego Biegna, przemyśleliśmy trudności, rozmawialiśmy z autorytetami w danej dziedzinie, dowiedzieliśmy się o szczegółach, zgromadziliśmy wstępną listę zasobów, które będą nam potrzebne, warto zrobić w umyśle projekcję: krok po kroku drogę na nasz Biegun. Można to zrobić w różny sposób.
Pierwszy sposób: liniowo wychodząc od dnia dzisiejszego krok po kroku, dzień po dniu, chwila po chwili wyobrażać i wizualizować sobie drogę na biegun, zobaczyć, jakie trudności się pojawią i jak damy radę.
Drugi sposób: istnieje też wizuzalizacja pozytywna: wyobrażenie sobie stanu, w którym osiągniesz Biegun. Dopływ pozytywnej energii może być kluczowy. Mózg nie widzi różnicy między wizualizacją, a przeżywaniem tego naprawdę.
Mózg nie widzi różnicy między wizualizacją, a przeżywaniem tego naprawdę.
Krok 6:
Start
Podczas drogi pojawia się falowanie umysłu, raz jest dobrze a raz źle, to normalne, trzeba oswoić ten stan. Utrwalony rytm daje siłę, dzięki wyznaczonemu rytmowi nie traci się niepotrzebnie energii. Nauka układania planu dnia, wyznaczania swojego osobistego rytmu. Ważne, aby podczas drogi być w tym miejscu, w którym się jest, przeżywać tu i teraz.
Krok 7:
Droga jest ważniejsza niż cel
Nie bądź fanatykiem celu. Czy w drodze do celu najważniejsza jest wytrwałość, determinacja? Determinacja jest niezbędna, ale taka, o której można powiedzieć, że jest elastyczna. Gdyby determinacja wykluczała elastyczność, powiedziałbym wtedy, że najważniejsza jest raczej elastyczność. Bo determinacja zakłada działania za wszelką cenę, skupienie się wyłącznie na celu i niedostrzeganie niczego poza nim. Od takiej determinacji elastyczność jest ważniejsza.
Krok 8:
Dwa Bieguny
Błędów nie można do końca uniknąć. Również porażki należy traktować jak nauczyciela - każda czegoś nas uczy. Same w sobie nie mają znaków wartości, ale stają się czym dobrym lub złym, zależnie od tego co z nimi zrobimy.
Krok 9:
Nie osiedlaj się na Biegunie
Co zrobić po osiągnięciu Bieguna?
Jaki jest dalszy ciąg drogi?
Kiedy zatrzymamy się na jakimś etapie, jeśli nie idziemy dalej, to wbrew sobie możemy się cofać, nieraz nawet o tym nie wiedząc. Czasem nie warto przywiązywać się za bardzo do osiągniętego celu, sukcesu, czy pozycji społecznej, bo może stać się balastem, czymś co nas hamuje, co nie pozwala iść dalej. Możemy oddalać się w kierunku, którego byśmy sobie szczególnie nie życzyli. Dlatego nieraz osiągnięcie nawet najbardziej ambitnego i wielkiego celu jest tylko początkiem następnego etapu, a nie końcem całej podróży przez życie. Liczy się nie tyle sukces, ile to, co z nim zrobisz.
Krok 10:
Poznaj samego siebie
Po zdobyciu Bieguna, ukończeniu drogi ważna jest refleksja, kim jestem po osiągnięciu celu? Co się ze mną działo w trakcie drogi? Jakie moje cechy pozwoliły mi odnieść sukces, co przyczyniło się do porażki? Pozwoli to nam z nową wiedzą przystąpić do zdobywania kolejnego Bieguna. Daje również ważne informacje o naszych zasobach, mocnych i słabych stronach. Poznanie samego siebie to proces, zadanie, coś co trwa.
Kiedy się zatrzymamy na jakimś etapie, jeśli nie idziemy dalej, to wbrew sobie możemy się cofać. Pamiętaj - liczy się nie sukces, lecz to co z nim zrobisz.